Onlangs heeft het IIA de nieuwe editie van haar ‘Risk In Focus’ gepresenteerd. Om te komen tot deze verkenning van welke risico’s voor organisaties als de belangrijkste worden ingeschat hebben 16 Europese Instituten van Internal Auditors de krachten en kennis gebundeld om de belangrijkste ontwikkelingen en risicofactoren voor organisaties in kaart brengen. Met de resultaten van enquêtes onder bijna 800 respondenten, waaronder 57 Chief Audit Executives, en diverse ronde tafels en interviews biedt het rapport goed inzicht in de risico’s en uitdagingen die nu en in de nabije toekomst een ‘hot topic’ zullen zijn.
De Top 5 risico’s voor organisaties nu en over drie jaar
Samengevat laat Risk in Focus 2024 het volgende beeld zien voor wat betreft de top 5 risico’s:

Enkele ‘hot topics’ die uit deze risico’s voortvloeien zijn bijvoorbeeld:
- versterken van het digitale zenuwstelsel (cybersecurity en databeveiliging);
- aanpassen van de cultuur (human capital, diversiteit, talentmanagement en -behoud);
- omarmen in de missie (klimaatverandering, biodiversiteit en ecologische duurzaamheid).
In het rapport valt verder op dat er diverse andere belangrijke risico’s en ‘hot topics’ zijn die weliswaar de top 5 net niet gehaald hebben, maar nagenoeg even belangrijk zijn. Een goed voorbeeld hiervan is het ‘hot topic’ versterken van kritieke partnerschappen bij het risico van supply chain, uitbesteding en ‘derde en verdere partijen’ risico. Dit sluit aan bij trends en ontwikkelingen die het inzichtelijk maken van, het meten van en het rapporteren over risico’s in de keten een steeds belangrijker onderwerp maken. Denk daarbij aan wet- en regelgeving als NIS2 en DORA (cybersecurity en databeveiliging) en ESG (klimaatverandering, biodiversiteit en ecologische duurzaamheid).
De resultaten in het rapport zijn waardevol bij het opstellen van de auditplannen voor 2024 én geven de bestuursorganen goed zicht op welke uitdagingen hen komend jaar te wachten staan.
U kunt het rapport Risk in Focus 2024 hier downloaden via de website van het Instituut Internal Auditors Nederland.
Meer informatie? Sparren met een risicoprofessional? Auditondersteuning nodig?
Wilt u met meer impact deze en andere belangrijke proces-, IT-, security- en privacy-risico’s het hoofd bieden in 2024? Of wilt u gewoon eens even sparren met ervaren risicoprofessionals over uw risicoprofiel?
Aan de hand van onze specialistische kennis over uiteenlopende proces-, IT-, security- en privacyrisico’s ondersteunen wij Internal Audit afdelingen met het op interim basis versterken van de afdeling met expertise en capaciteit, bijvoorbeeld als vervanging voor een vertrokken of zieke medewerker. Ons team heeft uitgebreide ervaring met het ondersteunen van Internal Audit afdelingen in uiteenlopende sectoren en bij landelijk opererende organisaties.
Neem vandaag nog contact op met Wilfred Hanekamp of een van onze andere risicoprofessionals voor een persoonlijk adviesgesprek. U kunt ons bereiken via 0592 – 53 09 53 of via info@afier.com. Samen bouwen we aan een beheerste én duurzame toekomst!