De Bondt B.V. is dé groothandel in fournituren, breigaren en haakgaren in Europa. Vanuit de magazijnen in Tynaarlo leveren zij wereldwijd aan de vakhandel, grossier en confectie-industrie. Franca Krijnsen is als Project Manager onder andere verantwoordelijk voor het MVO- en duurzaamheidsbeleid van De Bondt. In dit gesprek vertellen Franca Krijnsen (links op de foto) en Danniek Tuinstra over hun samenwerking waarmee ze de impact van De Bondt op het gebied van MVO en duurzaamheid concreet en transparant maken.

De Bondt wil inspireren en een rolmodel zijn voor anderen

Bij familiebedrijf De Bondt werken ongeveer 75 mensen. Al meer dan 50 jaar werken ze voor de crafting community en sinds 2019 is het MVO team opgericht. Het MVO team bestaat uit 5 mensen van verschillende afdelingen onder leiding van Franca Krijnsen. Het team heeft als doel om de impact in kaart te brengen en duurzame(re) initiatieven te ontwikkelen. De Bondt is als groothandel actief in een waardeketen met veel impact en wil binnen deze keten graag inspireren en een rolmodel zijn voor anderen.

Franca vertelt: “We willen een duurzame partner zijn, maar hoe definieer je dat? Om een rolmodel te kunnen zijn moet je transparant zijn over waar je voor staat en wat je doet, welke keuzes je maakt, waarom je die maakt en wat de impact van jouw bedrijf is op het gebied van MVO en duurzaamheid. Danniek Tuinstra van Afier helpt ons daarbij.”

Van impliciet naar expliciet

“Onze inspanningen op het gebied van MVO en duurzaamheid leken wel een goed bewaard geheim. Er gebeurt al veel maar het werd niet vastgelegd in beleidsplannen en gedragscodes. Zo is er geen enkel nieuw Scheepjes garen zonder officiële certificering(en), maar lichten we het nog veel te weinig toe. Concrete cijfers over de impact, zoals de CO2 footprint, waren er ook niet. Het was allemaal nog impliciet en we willen juist graag expliciet zijn. Daarom beginnen we met het opstellen van een (officieel/erkend) duurzaamheidsverslag. We willen ver wegblijven van ‘greenwashing’, en daarom heel concreet en op feiten gebaseerd kunnen communiceren.” licht Franca toe.

Franca vertelt verder: “Als groothandel zit onze grootste impact aan de inkoopkant. We kopen artikelen in van diverse merken over de hele wereld en hebben natuurlijk ons eigen merk Scheepjes. We hebben in ons assortiment onder andere een wol die geheel gerecycled is, duurzaam geproduceerd katoengaren en een nieuwe wol/acryl-mix met biologisch afbreekbare componenten zonder microplastics. De productie van wol heeft veel impact maar de wol zelf is wel heel duurzaam. Wol is een van de weinige grondstoffen die je oneindig kunt recyclen, zonder dat de kwaliteit van de vezel achteruit gaat.” Zo kijken we naar de gehele impact van een product en wegen we af wat uiteindelijk de beste keuze is.

Intrinsieke motivatie is heel groot

Danniek Tuinstra is ESG-adviseur bij Afier Impact accountants en adviseurs en werkt nauw samen met Franca aan het duurzaamheidsverslag van De Bondt. “Vanaf de eerste gesprekken viel het me direct op dat Franca en haar collega’s heel fanatiek zijn op het gebied van MVO en duurzaamheid. Ze hebben veel kennis en de ambities liggen hoog. Mijn expertise is duurzaamheidsverslaggeving en ik ondersteun bij de totstandkoming van een duurzaamheidsrapport volgens de VSME standaard. De intrinsieke motivatie is heel groot bij De Bondt en dat draagt bij aan de kwaliteit van het proces en verslag.”

Franca: “We kopen producten in van verschillende fabrieken in verschillende landen. Als groothandel zitten we op een centrale plek in de keten. Dit betekent dat we zowel invloed hebben richting leveranciers en logistieke partners, als ook richting klanten en eindgebruikers. Dit geeft ons de optimale positie om onze hele keten te inspireren op gebied van duurzaamheid! Voor ons eigen merk Scheepjes zijn wij de opdrachtgever en bepalen wij wat er geproduceerd wordt en op welke manier. Onze afdeling Research & Development is daarom ook erg bezig met duurzaamheid. Als ze iets nieuws ontwerpen kijken ze ook naar de impact.”

Danniek: “Het doel is om te rapporteren over het jaar 2025. We focussen nu eerst op het verzamelen van alle informatie voor de 83 datapunten in de VSME. Sommige gegevens zijn heel snel te achterhalen, andere zijn wat lastiger, zoals de CO2 footprint van de gehele keten. Je hebt dan bijvoorbeeld te maken met een leverancier in Duitsland, maar die blijkt zijn producten deels uit India te halen. De volgende stap is het maken van de dubbele materialiteitsanalyse volgens ons VSME+ model en uiteindelijk willen we rapporteren volgens de CSRD regels. De VSME kun je zien als soort ‘light versie’ van de CRSD, een praktische en waardevolle manier om je inspanningen op het gebied van MVO en duurzaamheid expliciet te maken.”

Meer weten?

Ben je benieuwd wat Afier voor jouw organisatie kan betekenen rondom duurzaamheidsverslaggeving? Neem gerust contact op voor het maken van een vrijblijvende afspraak via info@afier.com of via telefoonnummer 0592 – 53 09 53. We helpen je graag!

Geschreven door Christa Rust, Marketing & Communicatie Afier


Franca en Danniek live horen vertellen over hun aanpak? Kom naar de MKB Masterclass op 25 september 2025 in De Rietschans!

Op donderdag 25 september organiseren we samen met VNO-NCW MKB Noord een MKB Masterclass over ‘De voordelen van een duurzaamheidsstrategie’. Franca Krijnsen deelt in deze sessie haar ondernemerservaringen en Danniek Tuinstra en Erik-Jan Kreuze laten zien waarom en hoe een duurzaamheidsstrategie je op meerdere fronten vooruit helpt!

👉 Kijk hier voor meer informatie en aanmelden op de website van VNO-NCW: VNO NCW Noord & MKB Noord & JNO | MKB Masterclass